How to find root3 step by step even explanation pls

Question

How to find root3 step by step even explanation pls

in progress 0
Jasmine 2 weeks 2021-11-25T06:00:19+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-25T06:01:50+00:00

    Answer: √3 = 1.732 (approx)

    1st step – 1*1 = 1. 1+1 = 2 , 3 -1 = 2 = 2.00. 2.7 * 0.7 = 1.89. 2.7 + 0.7 = 3.4 , 2.00 – 1.89 = 0.11 = 0.1100. 3.43 * 0.03 = 0.1029. 3.43 + 0.03 = 3.46 , 0.1100 – 0.1029 = 0.0071 = 0.007100. 3.462 * 0.002 = 0.006924 , 0.007100 – 0.006924 = 0.00000176. …

    1.732. 1 1. 2.00. 2.7 1.89. 0.1100. 3.43 0.1029

Leave an answer

Browse

14:4+1-6*5-7*14:3+5 = ? ( )