25 kg of rice costs Rs. 185; how much rice can be purchased for Rs.333.

Question

25 kg of rice costs Rs. 185; how much rice can be purchased for Rs.333.

in progress 0
4 weeks 2021-10-29T22:44:13+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-29T22:45:13+00:00

    25 kg costs 185

    then,

    1 kg costs 7.4

    for 1 rupees we can purchase 1/7.4 kg

    for 333 we can purchase 1/7.4*333

    = 45 kg

    0
    2021-10-29T22:45:44+00:00

    25 kg cost = ₹ 185
    Then 1 kg cost =₹185/25= ₹7.4
    ₹333=45 kg

Leave an answer

Browse

14:4+1-6*5-7*14:3+5 = ? ( )